Részletes jellemzők
AutoCAD 2024 kompatibilitás
- A VBexpress 17 verzió AutoCAD 2015-től AutoCAD 2024-ig bezárólag minden AutoCAD programmal működik.
- Az AutoCAD 2024 programmal csak a 17-es verzió működik, a korábbi verziók nem.
- AutoCAD 2015-nél korábbi AutoCAD-ekkel NEM működik a 17-es verzió.
- A 17-es verzió használatára csak a programfrissítés megvásárlásával lehet áttérni.
- A VBexpress 16 verzió AutoCAD 2013-tól AutoCAD 2023-ig bezárólag minden AutoCAD programmal működik.
- Az AutoCAD 2023 programmal csak a 16-os verzió működik, a korábbi verziók nem.
- AutoCAD 2013-nél korábbi AutoCAD-ekkel NEM működik a 16-os verzió.
- A 16-os verzió használatára csak a programfrissítés megvásárlásával lehet áttérni.
- A Parametrikus Részlet modul csak a VBexpress 15-ös és 16 és 17-es verziókkal működik korábbi verziókkal NEM. Aki használni szeretné, annak frissítenie kell a programját a legújabb verziókra. A parametrikus részlet teljeskörűen csak a megfelelő modullal használható. Ha a modul hiányzik, akkor a megszokott módon, részletobjektumként továbbra is használhatjuk, de a rajz mentésekor a parametrikus kezeléssel kapcsolatos adatok nem mentődnek a rajzba.
Windows 10 kompatibilitás
- A VBexpress 16/17 verzió fut a Windows 10 rendszeren is, a Windows 10-es kompatibilis AutoCAD verziókkal is (2013-2022).
- A VBexpress 17 verzió csak 64 bites változatban készül.
- Csak a VBexpress 9.0 – 16 verzió fut a Windows 10-es rendszeren, korábbi verziók NEM.
AutoCAD 2021 kompatibilitás
- A VBexpress 14 verzió AutoCAD 2013-tól AutoCAD 2021-ig bezárólag minden AutoCAD programmal működik.
- Az AutoCAD 2021 programmal csak a 14-es verzió működik, a korábbi verziók nem.
- AutoCAD 2010-nél korábbi AutoCAD-ekkel NEM működik a 14-es verzió.
- A 14-es verzió használatára csak a programfrissítés megvásárlásával lehet áttérni.
Windows 10 kompatibilitás
- A VBexpress 14 verzió fut a Windows 10 rendszeren is, illetve a Windows 10-es kompatibilis AutoCAD verziókkal is (2013-2021).
- A VBexpress 14 verzió csak 64 bites változatban készül.
- Csak a VBexpress 9.0,10,11,12,13 és 14-es verzió fut a Windows 10-es rendszeren, korábbi verziók NEM.
A bérlet lehet hardverkulcsos vagy szoftveres védelemmel. A szoftveres védelem csak egygépes, a hardveres védelemnél a kulcs hordozható. A hwkulcsot ajánljuk, amennyiben gyakran átrakják a szoftvert egyik gépről a másikra. Ekkor egyszerűbb a kulcsot hordozni.
Az AutoCAD alapú VBexpress egy magyar statikus irodában született program. Két év belső használat után 1998. decemberében mutatkozott be a piacon úgy, hogy effektív forgalomba hozását 12 cég bevonásával történt intenzív tesztelés előzte meg. (A tesztelésben részt vevő cégek – egy kivételével – valamennyien meg is vásárolták a programot.) Ez az ismertető a program 1999. májusában megjelenő R2 változatát mutatja be Önnek.
A VBexpress programmal vasbeton lemez- és rúdszerkezetek vasalási dokumentációját készítheti el kétdimenziós tervként. Mindezt úgy, hogy a hagyományos értelemben vett AutoCAD rajzelemek helyett vasbetétekkel, hálókkal, vaskiosztási létrákkal, vasleszabási rajzokkal, vaskimutatási táblázatokkal dolgozhat. A VBexpress környezetben még az AutoCAD is statikusként gondolkozik!
A VBexpress alapfilozófiája: először dobáljunk vasakat a zsaluzatba, adjuk meg a kiosztásukat, állítsuk be a tulajdonságaikat, majd az egészből kreáljunk jól olvasható tervlapot. Bármi, bármikor módosítható. A födém és faláttörések utólag kivághatók és kiválthatók. A vasleszabási rajzok és a vaskimutatások állandóan figyelik a változtatásokat. A metszetekben megjeleníthető vasreferenciák követik az alaprajzi vagy oldalnézeti változásokat. Ha rábízzuk, a program elvégzi a vasbetétek és hálók konszignációs számozását, leszabás szempontjából összevonva a csak kis mértékben eltérő vasalási elemeket. A feliratok átrendezhetők, visszamenőleg is formázhatók.
A vasalási terv elemei intelligens objektumokként viselkednek: csak a számukra előírt parancsokra reagálnak, és – egyenként, vagy csoportosan – a paramétereik megváltoztatásával módosíthatók. Csak ízelítő a beépített paraméterekből: leszabási alak, részméretek, átmérő, acélminőség, betonfedés a vasbetéteknél. Kiosztási ritmus, kiosztási térköz, a vasfeliratok összetétele, formátuma a kiosztási objektumoknál (létráknál). Kirajzolási részletesség, feliratozás, szabványos és egyedi méretválaszték a betonacél-hálóknál.
A VBexpress felismeri, hogy az egérkurzor milyen objektum fölött áll, és egy kattintással az annak megfelelő szerkesztőpanelt jeleníti meg. Ily módon minden könnyen ellenőrizhető, kézbentartható és módosítható. A szerkesztőparancsokat a menüből indítva lehetőség van több kijelölt objektum kívánt adatainak egységesítésére is.
A VBexpress viszonylag kevés saját paranccsal rendelkezik, mivel az AutoCAD-et tanítja meg a vasbetonszerelés szabályaira. Így történhet meg, hogy az AutoCAD ugyanazon Mozgatás (Move) parancsa máshogy viselkedik a vasbetétekre és máshogy a vasfeliratokra alkalmazva. A Nyújtás (Stretch) parancs ismeri a toldási szabályokat a vasbetéteknél, a betonfedési szabályokat a kiosztásoknál. A Megtör (Break) parancs kiveszi a kiosztás nyílásba eső vasait és két különálló kiosztási létrát produkál.
MSZ, DIN, ÖNROM
A VBexpress tartalmazza a DIN és ÖNORM szabványos méreteket, minőségeket, hálókat és feliratozási technikákat, mert – bár magyar fejlesztés – eredetileg német és osztrák vasalási tervek produkálásához készült. Ennek megfelelően a magyar nyelvű programmal magyar, német és osztrák előírások szerint jelölt és feliratozott tervdokumentációk készíthetők.
Intelligens vasbeton környezet az AutoCAD-ben
A VBexpress AutoCAD alapú, de viszonylag kevés AutoCAD ismeret szükséges hozzá. Ez annak köszönhető, hogy a vasalási tervek elkészítésének szinte az összes fázisát kézbe veszi a vasbetétek bedobálásától a tervlap keretezéséig, kótázásáig, feliratozásáig.
Intelligens vasalási objektumok
A VBexpress az AutoCAD környezetben speciális objektumként kezeli a vasszerelési rajzok elemeit. Ezen objektumok a munka során bármikor – egyenként vagy csoportosan – a tulajdonságaik megváltoztatásával módosíthatók, ami rendkívül gyors és biztonságos munkát tesz lehetővé.
Objektumérzékeny kurzor
Jobb-gomb kattintásra a szálkereszt alatt levő objektum tulajdonságpaneljét jeleníti meg, vagy az arra jellemző parancsot indítja el.
Objektumérzékeny AutoCAD parancsok
A VBexpress maga kevés új parancsot tartalmaz. Az AutoCAD Mozgat, Másol, Töröl, Nyújt, Megtör, Párhuzamos, Tükröz, Forgat, stb. parancsát alakítja át, hogy azok máshogy viselkedjenek ha „sima” AutoCAD rajzelemet, és máshogy ha VBexpress objektumot módosítunk velük. Utóbbi esetben egy statikus fejével gondolkozva hajtják végre például egy Vasfekvés Vasbetétjének, Kiosztási vonalának, Pozíciószámának vagy Feliratának mozgatását.
Gyorsaság és adatbiztonság
Dobd be és módosítsd!
A VBexpress amennyire lehet megpróbálja „kitalálni”, hogy mit akarunk csinálni. A vasalási elemek a zsaluzás kontúrjainak felhasználásával gyorsan „bedobálhatók”, az utólag szükséges módosítások intelligens AutoCAD parancsokkal és a tulajdonságpanelek segítségével gyorsan elvégezhetők.
Beépített alapértékek
A Munkaasztal beállítópaneljei segítségével a vasalási objektumok és a tervlap elemei a szabványoknak, irodai szokásoknak megfelelően előre beállíthatók. Így a vasalási elemek eleve az adott projektre jellemző alaptulajdonságokkal, a terv maga pedig a megkívánt külalakkal jön létre.
Összetett objektumok
A VBexpress speciális makrókkal tovább gyorsítja az olyan tipikus munkákat, mint az egyenes-, kengyel- és szegővasak eleve kiosztott behelyezését, egy gerenda alapvasalásának kiszerkesztését (új!), vagy a nyílásba eső vasbetétek kiváltását.
Pozíciószámozás vezérlés
A VBexpress-szel automatikus vagy általunk irányított pozíciószámozás is készíthető. Garantáltan összeválogatja az azonos tulajdonságú vasakat, de képes az elhanyagolhatónak nyilvánított különbségek figyelmen kívül hagyására. Az egyes tervlapok pozíciószámozása „befagyasztható”, és a Professional változattal mód van a pozíciószámozás tervlapok vagy projektek közötti egységesítésére. Utóbbi speciális képességekkel rendelkezik a nagy dokumentációk pozíciószámainak csökkentésére (az egyenes vasbetétek egységesítése).
További vasbetonszerkesztési képességek
- 20 parametrikus vasalak (folyóméteres vastól a spirálkengyelezésig)
- Különböző léptékű részlettervek egyetlen tervlapon
- Egyedi alakú vastípus definiálásának lehetősége
- Ferde vagy íves kontúrokhoz igazodó változó hosszúságú vasbetétek definiálása és kiírása
- Egyenes vasbetétek ívhez igazodó sugaras kiosztása
- Ismétlődő vasalási részletek kezelése multiplikációs technikával
- Egymást fedő vasbetétek automatikus detektálása
- Az előírt vasleszabási hossz folyamatos figyelése, a szükséges toldási, lehorgonyzási hosszak felajánlása, toldási helyek áthelyezése
- MSZ, DIN és ÖNORM acélminőségek kezelése
- MSZ, DIN és ÖNORM hálókönyvtár
- Távtartó elemek beillesztése és kimutatása
- Intelligens rajzlapkeretezés, szövegmező automatikus karbantartása „speciális” szövegelemekkel
- Intelligen vasbeton-tervi kótázás
- Magyar, német és angol feliratozási szövegek
Szerkezeti objektumok
Zsaluzási kontúr
a vasalandó szerkezet alaprajzi vagy oldalnézeti, szélső vagy belső (áttörési) kontúrjait alkotó AutoCAD Vonalak, Ívek, Vonalláncok illetve ezek Blokkba vagy Xrefbe ágyazott példányai. A VBexpress (például) ezek megmutatását várja egy-egy vasbetét beillesztésének vagy kiosztásának kezdeményezéséhez, a vasak, kiosztási létrák hosszának módosításához vagy egy áttörésbe eső Vasbetét vagy Kiosztási létra elvágásához.
Felület
Zsaluzási kontúr(ok)kal határolt szerkezeti alaprajz, melyhez síkra merőleges vastagsági méretet, alapvasalást és Vasalási főirányt rendelhetünk. Ezek a beállítások később automatikus adatként szerepelnek például a Vasbetétek síkra merőleges méreteinek meghatározásához, vagy az alapvasalás gyors beillesztéséhez.
Vasalási rétegek
A VBexpress az AutoCAD fóliakezelése helyett intelligens vasalási-réteg kezelést biztosít. A Professional változat tetszőleges számú vasalási réteget képes fogadni. A rétegkezelés segítségével a zsaluzatba kerülő vasszerelésről tetszőleges számú tervlap készíthető. Munka közben a rétegek tetszőleges kombinációban jeleníthetők meg, és az egy tervlapon plottolandó rétegek is szabadon kombinálhatók. A program a Vaskimutatási táblázatok tartalmát automatikusan a plottolt rétegekhez igazítja. A vasszerelés elemei, a zsaluzási kontúrok rajzolata, a kótázási és feliratozási objektumok az egyes vasalási rétegek között tetszőlegesen mozgathatók, másolhatók.
A szerelt vasalás objektumai
Vasbetét (főpéldány)
Egyenes (egy vonalnak látszó), Alakos és Metszeti megjelenítésű vasalási elemek, amelyek úgynevezett vasfekvésekbe vonva a szerkezet konszignált, kigyűjthető vasalását adják.
Alakos vasbetét
az előző verzióban a Vasbetét főpéldánya csak egyenes megjelenésű lehetett. Vagyis egy egyébként hajlított vasbetétnek csak az egyenesnek látszódó felülnézete volt főpéldányként konszignálható (Vasfekvésbe vonható.) Az új változatban már egy hajlított vasbetét oldalnézete is lehet főpéldány. Ez AutoCAD-del előzőleg megrajzolható, és AutoCAD parancsokkal (például Nyújtás) utólag is szerkeszthető, ami igen meggyorsítja a rúdszerkezetek, tartályok, mélyépítési szerkezetek vasalási terveinek elkészítését.
Vasfekvés
direkt módon vagy Kiosztási vonal (létra) segítségével feliratozott, konszignációs jellel (pozíciószámmal), darabszám-adattal és más feliratozási elemekkel ellátott Vasbetét.
Direkt feliratozású vasfekvés
Egyetlen pozíciószámmal ellátott és a pozíciószám karikájához közvetlenül nyilazott egy vagy több, mindenben azonos tulajdonságú Vasbetét együttese. Direkt módon feliratozhatunk Egyenes, Alakos (új!) és Metszeti megjelenésű Vasbetéteket is.
Kiosztott vasfekvés
Egyenes vagy íves Kiosztási vonal (létra) segítségével kiosztott Vasbetét. Csak Egyenes és Metszeti megjelenésű Vasbetét vonható Kiosztott vasfekvésbe.
Referenciapéldány
A szerelt Vasbetétről (főpéldányról) „lekérhető” másolat, amelynek megjelenítése más lehet mint a eredeti Vasbetété. Lehetséges referenciapéldányok: Leszabási rajz, Konszignált oldalnézeti rajzolat, Konszignációs jel, Kisalakú konszignációs jel, Csak oldalnézet. A Referenciapéldányok folyamatosan asszociatív kapcsolatban vannak az őket „szülő” főpéldánnyal. Így például bármely Vasbetét tulajdonságainak módosítása kezdeményezhető valamely Referenciapéldány kiválasztásával is.
Vastáblázatok
A VBexpress a szerelt vasalásról négyféle rajzi és kétféle A4 papírra nyomtatható táblázatot (kimutatást) képes produkálni.
- „Fő” vaskimutatás: az Alakos és/vagy Egyenes szerelt vasbetétek (sematikus) leszabási rajzát és mennyiségeit tartalmazó cellás táblázat. Ezen táblázat elkészítése illetve frissítése végzi a vasbetétek automatikus pozíciószámozását is. A korábban készült táblázat a terv bármiféle módosulásakor automatikusan ÉRVÉNYTELEN! jelzést kap. Ezt a táblázatot mindig el kell készíteni. Ha nem akarjuk plottolni, úgy helyezzük a tervlapon kívülre.
- Változó hosszúságú vasak táblázata: a VBexpressel megmutatott kontúrok között egyetlen pozíciószámmal kiírt, de változó hosszúságú vasakat is definiálhatunk. Ez a táblázat ezek hosszát adja meg pozíciószámonként, azon belül darabonként.
- Összesített vastömeg táblázat: a tervlapon szereplő vasbetétek átmérőnként és acélminőség szerint összesített rövid kimutatása.
- Oszlopos vaskimutatás: a magyar gyakorlat szerinti, pozíciószámonként felsorolt, átmérőnként oszlopokba rendezett vastömeg táblázat.
- Vaslista: a felhasználó által is szabadon formázható – sablonfájl segítségével nyomtatóra küldhető – A4-es lapra nyomtatott vastáblázat.
- Különbözeti vaslista: A4-es lapra kinyomtatható vastáblázat, amely csak az előző tervszolgáltatás óta (darabszámban és/vagy új vastípusokban) módosult vaskimutatást tartalmazza. (Csak Professional változat.)
A hálós vasalás objektumai
Hálók: szabadon bővíthető típuskatalógusokban tárolt, a kijelölt területen automatikusan kiosztódó vasalási objektum. A program a hálók feliratozását és pozíciószámozását a szerelt vasbetétektől elkülönített módon, de szintén automatikusan biztosítja. Mód van „Rejtett” (csak feliratozásával megjelenített) és hajlított hálók definiálására is. Utóbbiakról a Hálótáblázat automatikusan hajlítási méretezést tartalmaz.
Mezőhálók: a tervrajzok zsúfoltságát csökkenti, ha az azonos típusú és méretű hálókat egy egyszerűsített rajzolatú Mezőhálóba konvertáljuk. A Mezőháló bármikor szétvethető egyedi hálókká.
Hálótáblázatok: a szerelt vasbetétek táblázatai közül a „Fő” vaskimutatásnak, a Vaslistának és a Különbözeti vaslistának van hálós megfelelője is.
VBexpress megújulása – Technológiai váltás a sikeres 3.5-ös verzió után
A 2004-es év végén megjelent a VBexpress 4.0 verzió. Az alaposan átírt új verzió gyorsabb; könnyebben, szabadabban használható; egyszerűbb, logikusabb felépítésű. Ezáltal könnyebben elsajátítható; a munka vele sokkal hatékonyabb. Az elkészült rajzok világosak, áttekinthetők, könnyebben kezelhetők.
Saját intelligens objektumok
Az új verzió a programozásban manapság honos Object ARX technológiával készült saját objektumokat használ, amelyek nagyfokú rugalmasságot, szabadságot biztosítanak az ábrázolás és megjelenítés részletessége, az információs adatok tárolása területén. Ezáltal szinte korlátlan lehetőséget ad a további fejlesztések előtt. Az új intelligens, parametrikus objektumok típusonként különböző tudással vannak felruházva. Például a síkbeli, vonallánc alapú, tetszőleges formájú, de térben elhelyezkedő Szereltvasat általában AutoCAD vonal, vonalláncok megrajzolásával hozhatunk létre, vagy kontúrvonalak megadásával automatikusan generálhatunk, vagy az alaktárból választhatunk a behelyezés során.
Formai megjelenését, – azt hogy felül vagy oldalnézetben jelenjen meg – egyetlen kattintással változtathatjuk meg a felugró helyi (jobbgomb) menü segítségével. A vas minden szegmense – a szegmens hossza és hajlásszöge – szabadon változtatható egy megújult, barátságos, mindent tudó tulajdonságpanelen, vagy fogópontok vagy AutoCAD parancsok (nyújtás) segítségével. Színét, vonaltípusát, ábrázolási részletességét a hozzárendelt vasstílus beállítása határozza meg. Összefoglalva a szereltvas egy nagytudású, szabadon alakítható, összefogott objektum, amelyre lehet alapozni a VBexpress jövőjét.
A Szereltvasról egyetlen gyorsparancs segítségével kérhetünk Referencia példányt. A Referencia példányokat leszabási rajzként, metszetekben, nézetekben, magyarázó ábrákban és táblázatokban használhatjuk fel. Átveszi a főpéldány tulajdonságait és nyomon követi annak változásait. A Referencia példány nézeti megjelenését saját helyi menüjén keresztül könnyen az éppen megfelelő alakra változtathatjuk. A Szereltvashoz hasonlóan sokat fejlődött a Kiosztási létra objektum is. Különös sajátossága, hogy egyetlen létra objektum további allétrákra bontható, amelyben a szakaszok hossza és osztásköze eltérő lehet. Formai megjelenését a Létrastílus szabályozza.
Az egyik legtöbbet fejlődött objektumtípus a Hegesztett háló. A fejlesztés során jelentősen átalakult, lényegesen többet tud elődjeinél. Az egyenes és íves szakaszokkal határolt zárt saját objektum megjelenését és tulajdonságait a hálóstílus szabályozza. A konfigurációs fájlból betölthető alaptípusokon túl további hálótípusokat tudunk egy könnyen kezelhető szerkesztő panelen definiálni, ahol megadhatunk két szálirányban legfeljebb hat-hat eltérő hosszt, vastípust és osztásközt, ezáltal akár lyukas háló is definiálható. A szálak kampózhatók, valamint színekkel különböztethetők meg egymástól az átmérő függvényében, ami egy bonyolultabb tervlap értelmezését is megkönnyítheti.
Két fontos újítást érdemes megemlíteni a hegesztett hálókkal kapcsolatban. Egyik, hogy a hálókról már kérhető kiterített és két élnézeti referenciapéldány is. Másik, hogy a hálótáblázatnál lehet hálószabási ajánlat-táblázatot kérni, ami azt mondja meg, hogy a darabhálókat hogyan kell optimálisan és a leggazdaságosabban kivágni az egész hálókból. A VBexpress programban nemcsak a felsorolt alkotóelemek saját, egyedi objektumok, hanem a tervek készítéséhez használt szinte minden szükséges elem egyedileg definiált saját objektum. Felsorolásszerűen megemlítve őket saját objektum a kimutatás táblázat, a szintkóta, a keret, az előregyártott elemek, a részlet, a kinyilazások, a koordináta pontok, speciális szöveg, stb. A saját objektumok mindegyike nagy mértékben testre szabható a hozzátartozó tulajdonságpanelek, és a megjelenését szabályozó stílusok segítségével.
Hatékonyságnövelő eszközök
A VBexpress 4.0 program a rajz készítésének folyamatát különböző eszközökkel igyekszik segíteni és felgyorsítani. Az úgynevezett Gyorsparancsok egyik eszköze az Intelligens egér, amely a billentyűzet és az egér gombjainak egyidejű megnyomására alapoz. A Controll, Shift, Alt billentyűk és az egér bal, középső, jobb egérgombja variációinak mindegyikéhez egy-egy egyszerű AutoCAD vagy összetett VBexpress parancs van rendelve. Gyorsparancsok másik eszköze egy speciális billentyűzet meghajtó modul, amely a VBexpress szerves része. Segítségével a parancskiadás folyamatát leegyszerűsíthetjük, és felgyorsíthatjuk. Egy-egy billentyű megnyomása meghívja a hozzá definiált AutoCAD vagy VBexpress parancsot, éppúgy mintha azt eszköztárról, vagy menüből indítottuk volna.
A VBexpress objektumok legtöbbje rendelkezik egy ún helyi (jobbgomb) menüvel. Ez úgy jelenik meg, ha az objektum fölé állunk vagy kiválasztjuk és az egér jobb (Enter) gombját lenyomjuk. A helyi menüben a kiválasztott objektum típusának és helyzetének megfelelő parancsok közül lehet választani. A hatékonyságot növelik a párbeszédpaneleken bevezetett újítások is. A paneleken a szerkeszthető cellák mellett bizonyos esetekben kis nyomógombok jelennek meg különböző képecskékkel. Ezek a Cellagombok a cellákban levő adatok értelmezését segítik, illetve néha a távolságok, irányok megmutatását kezdeményezik.
Egyes celláknál az adatokat legördülő listából választhatjuk ki . Ilyenkor az egér középső, görgető gombját görgetve választhatunk egy előre feltöltött listából. A cellák tudják, hogy milyen típusú értéket tartalmaznak és a görgetés hatására intelligensen növelik vagy csökkentik értéküket. Például a betonfedés cella: 15 mm-ről, mint minimális értékről 5 mm-ként ugrál. A paneleken a mértékegységes (pl. hossz) és nem mértékegységes számszerű értékek megadásánál cellánként állítható az érték pontossága a tizedes jegyek számával és az érték mértékegysége. A pontosságot nullától 3 tizedesig lehet állítani. A hosszegységek m, cm és mm lehetnek. A beállított, aktuális hosszegység kékkel megjelenik a cella megnevezése mögött. Ha az egérrel egy aktív (nem elszürkült) cellára állunk (belekattintani nem kell), akkor megjelenik egy, a cellára vonatkozó helyi buboréksúgó. Ebben a buborékban olvashatjuk a cella vagy cellaérték rövid nevét (pl. Magasság), ha van a Formátumstringjét ($la), és a cellára vonatkozó rövid, egy-két soros súgót.
Középpontban a tervrajz
A VBexpress 4.0 program szem előtt tartja, hogy a tervrajz elkészítése a fő célunk, s ezt minél igényesebben, egyszerűbben és gyorsabban szeretnénk megvalósítani. Az igényességet a programban a Szereltvas, Hegesztett háló fő- és referenciapéldányok nagyszámú variálhatósága mellett a teljesen szabadon alakítható Felirat objektum szolgálja ki. A Felirat olyan összetett saját objektum, amely egyetlen elemként kezeli a mutatóvonalat, a pos karikát a pos számot és maximálisan 6 db felirattagot. A Felirat mindig „tudja” magáról, hogy milyen objektumot iratoz fel, így a mutatóvonal intelligensen össze tud kötődni a felírt objektummal. A mutatóvonal automatikusan meghosszabbodik, ha arrébb mozdítjuk a főobjektumot. A Feliratok tartalma teljes mértékben testre szabható a formátumstringek segítségével. Az objektum típusonként állítható feliratképet a Feliratstílus határozza meg. A stílusban a Felirat összetevőinek szín, vonaltípus, szövegstílus, szövegnagyság, blokk beállításait szabadon módosíthatjuk, így még aki a különleges betűstílusokat kedveli, az is célt érhet.
A terv fontos része a projektadatok megjelenítése. A projektadatokat egyetlen helyen kell karbantartani, ahonnan az adatok bármelyike a speciális szöveg segítségével tetszőleges helyen és példányban megjeleníthető. Például a projektadatok között megtalálható tervkiadási adatot megjelenítjük a tervpecsétben, amely a projekt élete során mindig a terv aktuális dátumát mutatja.
A terv gyors elkészítését a korábbi verziókból már jól ismert és használt az egyszerű objektum behelyező és módosító parancsok biztosítják. Nem kell név szerinti parancsokat megtanulni a behelyezéshez, hiszen a gyorsparancsokkal szinte minden elérhető. A hatékony szerkesztést a VBexpress objektumok kezelésével felokosított intelligens AutoCAD parancsok (nyújtás, másolás) is segítik. Az objektumok módosítása mindössze a Ctrl+Jobbgomb az objektumon gyorsparancsot kell használni. Ha pedig az összes hasonló elem kinézetével van bajunk, elég a hozzájuk rendelt stílust módosítani és már minden úgy néz ki, ahogy szeretnék.
Fontos szempont a VBexpress programmal készült rajzok megjelenítése más AutoCAD-es programban is. Mivel a VBexpress saját objektumokat hoz létre, és ezek az objektumok nem jelennének meg más AutoCAD környezetben, ezért a sima AutoCAD-del és egyéb AutoCAD programokkal való kompatibilitás érdekében lehetőség van a proxygrafika rajzba mentésére, amellyel Engedélyező (Object Enabler) és a teljes VBexpress nélkül is megtekinthető az összes objektum, ehhez még robbantani sem kell az objektumokat. Vagy használjuk a VBexpress-hez készített objektumengedélyezőt képes megjeleníteni azokat a VBexpress objektumokat.
Összegezve a VBexpress 4.0 verziója az előző verziók gondolatiságát, alapfogalmait követi, de alkalmazott technológiájában, használati technikájában megújulva biztosítja a vasalási tervek elkészítésének magas színvonalát. Mindezt gyorsan, hatékonyan, a terv változások követésének gyors kiszolgálásával teszi. A VBexpress 4.0 használat nagyfokú stabilitást és biztonságot is jelent sok más előnye mellett.
AXIS 3D Interfész
A VBexpress R2 változata képes az AXIS 3D végeselem program grafikus (DXF formátumú) rétegvonalas vasszükséglet-számítási eredményeinek fogadására. A rétegenként elkülönített vasszükségleteket a VBexpress saját objektumaiba importálja. Ezek segítségével ajánlást tesz a behelyezendő vasalásra, és kívánságra be is helyezi a kiválasztott megoldást. A számítás rétegvonalaihoz illeszkedő vasalási mezők határain az egyenes vasbetétekre elvégzi a szükséges túlnyújtási vagy lehorgonyzási hosszabbítást.
Külön parancsra végbemegy a behelyezett vasalás és a vasszükséglet adatainak összehasonlítása, melynek hatására a vasszükséglet adatai a még hiányzó vasalás mennyiségeire módosulnak.